Blog Domu Wypoczynkowego Stokrotka

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i poradami.


Wyjście w góry jesienią kategoria: Stokrotka, data wpisu: 2017-08-11

Letnie wyprawy w góry takie jak Tatry są bardzo popularne, ponieważ dni są wtedy bardzo długie i można planować nawet najdalsze wyjścia. Pogoda zwykle jest sprzyjająca, ale można natrafić również na gwałtowne jej załamania przynoszące burze i deszcze. Niedogodnością są też tłumy turystów przemierzające najbardziej znane szlaki, co skutkuje przepełnieniem schronisk i czekaniem w kolejkach do wejścia na najbardziej popularne szczyty.

Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto wybrać się w góry dopiero jesienią, gdy turystów jest mniej i temperatury powietrza stają się trochę niższe, a wciąż jeszcze możemy trafić na dobrą pogodę do wędrowania. Jednym z dogodnych miejsc wypadowych w Tatry jest Białka Tatrzańska, w której warto wynająć noclegi z wyżywieniem, aby stamtąd każdego dnia podjeżdżać do miejscowości, w których zaczynają się wybrane przez nas górskie szlaki.

Przygotowania do jesiennej wyprawy

Jesienią w górach, a szczególnie w ich najwyższych partiach, może robić się już dość chodno, dlatego dobrze jest ubierać się warstwowo, aby w razie zmiany pogody móc nałożyć dodatkową odzież lub zdjąć jej część. Niezbędne jest również zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej lub typu softshell, która ochroni nas przed deszczem i wiatrem. Ważnym elementem wyprawy są też buty trekkingowe pozwalające na usztywnienie kostki oraz mające specjalny bieżnik zapewniający dobrą przyczepność nawet na wilgotnych skałach. Poza tym przydadzą się czapka, szalik i rękawiczki, bo na najwyższych szczytach już we wrześniu i październiku temperatury mogą być bardzo niskie.

Ważne jest również odpowiednie spakowanie plecaka zależnie od tego, czy wybieramy trasę jednodniową, czy będziemy wędrować dłużej. Powinny znaleźć się w nim przede wszystkim takie rzeczy jak mapa i kompas lub GPS, latarka, suchy prowiant na drogę i woda, apteczka z podstawowymi akcesoriami i lekami przeciwbólowymi, a także kubek termiczny lub termos z gorącą herbatą, która przyda się szczególnie w chłodniejsze dni. Tak spakowani możemy ruszać na podbój gór. Pamiętajmy tylko, by wcześniej zaplanować każdą trasę, którą wybieramy i dopasować jej długość do naszych możliwości.


powrót