Blog Domu Wypoczynkowego Stokrotka

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i poradami.


Narty biegowe – Białka Tatrzańska i okolice kategoria: , data wpisu: 2017-10-15

Jednym z ciekawych sportów zimowych, które można uprawiać bez wielomiesięcznych przygotowań i bez obaw o poważne kontuzje, są narty biegowe. To dyscyplina angażująca ponad 85% mięśni naszego ciała i dzięki temu pozwalająca na spalanie bardzo dużej liczby kalorii, a więc można polecać ją tym wszystkim, którzy nie tylko chcieliby poprawić swoją kondycję, lecz także schudnąć. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego można ją uprawiać zarówno w górach, jak i na nizinach. Wystarczy, że z nieba spadnie kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu i już możemy zakładać biegówki, aby wybrać się na nich do lasu, na pole czy łąkę. 

Podhalańskie biegówki

Trasy biegowe można znaleźć właściwie w całym naszym kraju, szczególnie wiele powstało ich w górach i na wyżynach, a także w dużych lasach i puszczach. Pozwalają na przebycie większego odcinka drogi niż podczas zwykłego spaceru oraz jednocześnie na oglądanie malowniczych zimowych krajobrazów.

Takich tras znajdziemy sporo na Podhalu, na przykład w okolicach Białki Tatrzańskiej. Dzięki czemu nawet wtedy, gdy wędrówki w górne partie Tatr stają niebezpieczne, można w ciekawy i aktywny sposób spędzać czas u ich podnóży, ciesząc się niepowtarzalnymi widokami pokrytych białym puchem szczytów. Szczególnie polecane są nowe trasy pomiędzy Kotelnicą Białczańską a Jankulakowskim Wierchem, na których biegacze o różnym stopniu zaawansowania znajdą coś dla siebie – zarówno zjazdy, podbiegi, jak i płaskie fragmenty o małym stopniu trudności. Część z tych tras wieczorami jest oświetlona od lamp na nartostradzie, więc można jeździć na nich każdego dnia bardzo długo. Dodatkowo są one sztucznie naśnieżane, co pozwala na uniezależnienie się od opadów naturalnego śniegu i wydłużenie sezonu uprawiania tej dyscypliny sportu.


powrót