Blog Domu Wypoczynkowego Stokrotka

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i poradami.


Jak się przygotować na sezon narciarski? kategoria: , data wpisu: 2017-09-16

Narty to jeden z bardzo przyjemnych sportów zimowych, który może uprawiać wiele osób. W Polsce najwięcej ośrodków narciarskich mamy na południu, gdzie znajduje się większość naszych gór. Jednym z miejsc, które w sezonie zimowym posiadają szeroką ofertę wyciągów i noclegów z wyżywieniem jest Białka Tatrzańska. Warto tu przyjechać, aby zacząć się uczyć jazdy na nartach lub rozwijać już zdobyte umiejętności.

Zadbaj o kondycję

Jednak oprócz wynajęcia pokoju w pensjonacie lub hotelu oraz znalezienia odpowiedniego sprzętu narciarskiego, zabrania termoaktywnych ubrań i kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym niezbędne jest zadbanie o kondycję, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i innych niebezpiecznych sytuacji. Osoba o niskiej wydolności fizycznej będzie szybko się męczyła na stoku i w związku z tym stanowiła zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych narciarzy jeżdżących w jej pobliżu. Warto więc odpowiednio wcześnie przed planowanym wyjazdem zadbać o wzmocnienie mięśni i polepszenie kondycji.

Jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia, to warto już od jesieni zwiększyć nasz poziom aktywności fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem są przynajmniej trzy półgodzinne treningi tygodniowo, które doprowadzą do wzrostu naszego tętna do wartości około 130 skurczów na minutę. Zależnie od naszych indywidualnych upodobań możemy wybrać trucht, biegi, jazdę na rowerze czy pływanie.

Natomiast co najmniej na tydzień lub dwa przed samym wyjazdem dobrym pomysłem jest rozpocząć serię bardziej intensywnych ćwiczeń wzmacniających te mięśnie, które szczególnie będą obciążone podczas jazdy na nartach. Aby dowiedzieć się, jakie konkretnie ćwiczenia są najbardziej dla nas wskazane, możemy poradzić się trenera personalnego, który ułoży optymalny dla nas rodzaj treningu.


powrót