Blog Domu Wypoczynkowego Stokrotka

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i poradami.


Białka Tatrzańska – rezerwat przyrody kategoria: , data wpisu: 2017-11-03

Białka Tatrzańska to miejscowość, w której warto wynająć miejsca noclegowe, aby mieć znakomitą bazę wypadową na wycieczki górskimi szlakami. Jednak jeśli nie mamy kondycji wystarczającej na największe szczyty albo nie lubimy wspinać się wiele godzin pod górę, to w okolicach Białki znajdziemy również bardzo interesujące pod względem przyrodniczym miejsca. Jednym z nich jest rezerwat przyrody Przełom Białki, który leży na terenie obszaru chronionego Natura 2000. 

Wspinaczka skałkowa i inne atrakcje

Rezerwat ten umiejscowiony jest pomiędzy dwoma skałkami – Kramnicą z prawej oraz Obłazową z lewej strony. Te wapienne skały znakomicie nadają się do wspinaczki. Szczególnie dobrym miejscem na ćwiczenia jest najwyższa z nich – południowa ściana Kramnicy, na której stworzono wiele dobrze ubezpieczonych dróg wspinaczkowych (wyposażonych w pomocnicze ringi, spity oraz łańcuchy z karabinkami). Spróbwać swoich sił mogą na niej zarówno początkujący wspinacze skałkowi, jak i Ci, którzy zdobyli już spore doświadczenie w tym sporcie.

W rezerwacie Przełom Białki znajdziemy skały o budowie wapiennej, w których występują zjawiska krasowe, to znaczy rozpuszczanie skał przez wodę widoczne zarówno na powierzchni, jak i pod nią, gdzie tworzą się jaskinie, tunele oraz zakryte przepływy. Teren ten jest ciekawy również z tego względu, że występują na nim unikalne w skali kraju i Europy gatunki zwierząt i roślin. Na północnych murawach naskalnych występuje roślinność alpejska obejmująca takie gatunki jak na przykład gęsiówka alpejska, przetacznik krzewinkowy i skalnica dwuletnia. Natomiast w cienistych lasach i zaroślach pojawiają się gatunki subalpejskie, w tym omieg górski i świetlik zalcburski. Jednak w związku z dużą atrakcyjnością turystyczną rezerwatu gatunki chronione prawnie są niszczone i w przyszłości siedliska niektórych z nich mogą całkowicie zniknąć z tego miejsca. 


powrót