Blog Domu Wypoczynkowego Stokrotka

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i poradami.


Atrakcje turystyczne Podhala kategoria: , data wpisu: 2017-11-26

Podhale to wyodrębniony kulturowo region znajdujący się na południu naszego kraju, u północnego podnóża Tatr. Zamieszkują go górale, którzy jako jedna z nielicznych grup etnograficznych w Polsce bardzo dbają o to, by pielęgnować swoją kulturę i obyczaje, mimo że jednocześnie nie odcinają się od nowoczesnych zdobyczy cywilizacyjnych.

Nie tylko górskie szczyty

Na Podhale wyjeżdżamy zwykle po to, by zdobyć takie szczyty jak Rysy, Kasprowy, Wierch, Świnica czy Giewont, obejrzeć Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów i wiele innych niezwykłych miejsc. Jednak czasem nasza kondycja nie pozwala na górskie wycieczki albo pogoda jest nieodpowiednia i wtedy warto mimo wszystko wynająć nocleg w Białce Tatrzańskiej, Zakopanem czy Chochołowie i zwiedzić okolicę, aby przekonać się o niezwykłej historii tych obszarów i ich ogromnym kulturowym potencjale.

Jedną z największych atrakcji jest wciąż żywy folklor góralski – używanie w codziennym życiu gwary podhalańskiej, ubieranie się w góralskie stroje przy okazji większych uroczystości i niedzielnej Mszy św., charakterystyczna muzyka oraz tańce, takie jak zbójnicki i krzesany. Warto również zamiast wszechobecnej pizzy i fast foodów spróbować potraw podhalańskiej kuchni, w tym słynnej kwaśnicy oraz oscypków.

Miejsca, które szczególnie warto zobaczyć, to między innymi:

- Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które kolekcjonuje okazy skał i minerałów, flory i fauny oraz obiekty etnograficzne typowe dla Podhala, Spiszu i Orawy;

- cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, na którym pochowano wielu wybitnych ludzi zasłużonych dla Tatr i Podhala;

- Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba w Zakopanem – jest to pierwszy obiekt wybudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza;

- kościół św. Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej będący jednym z obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


powrót